Vzdušný prostor ČR je rozdělen do několika tříd. Volné pro létání jsou prostory tříd G a E. Jako měrná jednotka pro určení výšky se používají stopy (ft). Z názvu letové hladiny lze snadno vyčíst nadmořskou výšku (FL60 = 6000 ft = 1828,8 m).
V ČR od 300 m AGL (Above Ground Level -výška nad povrchem země) do FL95 (2900 m). V této oblasti mohou letecká zařízení dosahovat rychlostí až 460 km/h a spadají sem i letadla letící IFR (Instrument Flight Rules). SLZ letící VFR (Visual Flight Rules) musí tedy létat dále než 1,5 km horizontálně a 300 m vertikálně od mraků aby letadlo po vylétnutí z mraku mělo čas se jiným leteckým zařízením bez problémů vyhnout. Let za VFR musí být prováděn pouze za dobré viditelnosti, kdy je zemský povrch dobře zřetelný a pokrytí oblačností pod SLZ menší než 4/8 (při rozdělení oblohy na osm dílů to odpovídá zaplnění čtyř úseků mraky).
V ČR do 300 m AGL, v této oblasti se smí létat pouze VFR a tedy odpadá pravidlo 1,5 km horizontálně a 300 m vertikálně od mraků. Maximální rychlost zde je stále 460 km/h a lety musí být realizované za dobré viditelnosti (přímá viditelnost země a pokrytí oblačností pod SLZ menší než 4/8).
V řízených prostorech a pro ČR od FL95 a výše. Pro vlet do této oblasti je nutné povolení ŘLP (Řízení Letového Provozu), letový plán a oboustranné radiové spojení v leteckém pásmu. Od FL100 (3050 m) je navíc povinný kyslík nebo přetlaková kabina.
Řízen ŘLP, které zajišťuje rozestupy letům IFR navzájem a informace o letech VFR. Letům VFR jsou podávány informace o provozu. Všechny lety jsou předmětem letového povolení, je požadováno oboustranné spojení mezi letadlem a ŘLP a podání letového plánu.
Zde popsané výšky hranic jednotlivých tříd prostorů jsou platné v ČR, v jiných zemí je toto rozdělení jiné -například ve Slovenské republice končí prostor třídy G až na FL80 (2500 m), kde následně začíná prostor třídy C. Pro pilota padákového kluzáku je však důležité znát především pravidla prostorů G a E, neboť je velmi nepravděpodobné, že by se dostal do vyšších tříd.
Let je zde možný pouze po obdržení letového povolení při splnění zákonných podmínek. Všechna TMA v ČR jsou vzdušné prostory třídy D (pro Prahu i C) a jsou zřizována kolem řízených letišť nad CTR (bývá jich více kolem jednoho CTR). Spodní hranice jsou různé.
Let je zde možný pouze po obdržení letového povolení při splnění zákonných podmínek. Všechna CTR v ČR jsou vzdušné prostory třídy D a jsou zřizována kolem řízených letišť, vertikální hranice jsou GND až 5000 ft AMSL (Praha-Ruzyně pouze do 3500 ft AMSL) a zodpovídá za něj stanoviště TWR (Tower).
Typ prostoru zde není definován. Jsou zřizována kolem neřízených letišť. Vertikální hranice jsou GND ( Ground) až 4000 ft AMSL( height Above Mean Sea Level), přičemž letovou informační službu poskytuje stanoviště AFIS ( A Flight Information Service).
Prostory s různými hranicemi, které se aktivují podle potřeby (např. plachtařské soutěže, pohyb vojenských letadel apod.). Při aktivaci je stanoveno zodpovědné stanoviště, kdy těmito prostory je možné prolétnout s patřičným povolením.
U nás se jedná o letové cesty pro vojenská letadla. Prostory slouží pro poskytnutí ochrany rychle a nízko letícím vojenským strojům. Vedou od vojenských letišť do míst, kde mají vojenské složky další prostory, ve kterých mohou provádět zadané úkoly (např. nácvik bojových akcí, atd.). Tento prostor nelze proletět, pokud je aktivován.
Prostory pro vypouštění plynu nebo likvidaci výbušnin. Tímto prostorem je možné prolétnout bez jakéhokoliv povolení, ale důrazně se doporučuje těmto oblastem vyhýbat.
Lety v zakázaném prostoru nejsou možné v žádném případě. Zřizuje se na místech, kde není žádoucí, aby se vyskytoval jakýkoliv letecký provoz - zpravidla strategicky důležitá místa (např. Pražský hrad, jaderné elektrárny apod.).
Lety v omezených prostorech lze provádět pouze v době, kdy nejsou aktivovány. V době aktivace je možné lety provádět pouze po získání letového povolení od příslušného stanoviště ATC.